Hol található a Pitypalatty-völgy?

A Bükk északi lejtői között húzódik meg a több mint 10 kilométer hosszú völgy, közel Miskolchoz, így Diósgyőrhöz, Lillafüredhez. Összeköti a Bükk hegységet az alföldi sík vidékkel, ezért földrajzi környezete, növényzete és élővilága mindkét terület értékeivel gazdagodott.

Hogyan közelíthető meg?

A 26-os út mellett fekvő Sajószentpéter a völgy kapuja, majd Sajókápolna, Sajólászlófalva, Kondó, Radostyán, Parasznya következik, végül Varbó, már a hegyek közé húzódva. Miskolc felől is elérhető autóval. A völgyön végigfut egy közút, de számtalan dűlőút is összeköti a településeket. A Bükkbe pedig gyalog és kerékpárral járható túraútvonalak vezetnek.

Mit kínál a völgy az ide látogatóknak?

  • Több motorikparkot, itt létesült az ország első motorikrégiója
  • Kulturális és ipari látnivalókat, emlékeket – különleges templomokat, a völgy múltját, értékeit bemutató kiállításokat, a szénbányászat emlékeit és a Pannon-tenger ősmaradványait
  • Túraútvonalakat kezdőknek és haladóknak, gyalogosoknak és kerékpárosoknak, kilátópontokat és kilátót
  • Horgásztavakat, turisztikai szolgáltatásokat
  • Átjutást a magas Bükk kedvelt túracélpontjaihoz

Milyen fejlesztések történtek?

A Pitypalatty-völgy turisztikai fejlesztése című (TOP-1.2.1-16-BO1-2017-00019 azonosítószámú) projekt keretében a térség természeti és kulturális adottságaira építve új vonzerők jöttek létre. Radostyánban a hagyományos mezőgazdasági tevékenységeket, paraszti életmódot megidéző tájházat, Kondón a bányász életmódot, a hagyományokat bemutató emlékházat alakítottak ki. Sajólászlófalván a Pannon-tengeri ősmaradványokat bemutató Csigakő-ház, Sajószentpéter pincesorán Borászati kiállítás, Varbón, a tó mellett a helyi hagyományokat megidéző Horgászlak nyílt. 
Az aktív turizmus inspiratív előkészítő terepe lehet a látnivalók közelében kialakított motorikparksor, amelynek révén Sajószentpéter és Varbó között létrejött az ország első motorikrégiója.
Az ökoturisztikai fejlesztések közé tartozik a Sajószentpéteren kialakított Fűzfa tanösvény, illetve völgy kapujában álló Pipiske-dombon épült, a Sajó-völgyére néző kilátó, valamint a völgyben, illetve a völgyből a Bükkbe vezető, különböző nehézségű gyalogos és kerékpáros túraajánlatok publikálása.
A projekt révén megvalósult a Bükk északi lábánál, a Pitypalatty-völgyben lévő települések összehangolt turisztikai kínálatának kialakítása, illetve kommunikációja.

Motorikpark


    Varbó – Horgászlak

    A Horgászlakból gyönyörű kilátás nyílik a tóra és a közeli hegyekre – kiállítása pedig ezek életére ad rálátást. Az erdő és a tó élővilága éppúgy megjelenik, mint a település távolabbi és közelebbi múltja. A vitrinek tárgyai leginkább azt az időszakot idézik fel, amikor az iparosodás erősödése kezdte átformálni a paraszti létformát. A mából pedig, ahogy a hely szelleméhez illik, horgászsikeret idéz fel.
    (Varbó, Rákóczi F. u. 137.)

    Ajánljuk még Varbón:
    • Motorikpark – az eszközök elsősorban a hát- és karizmokat fejlesztik
    • Tájház – a 20. század elejét idéző enteriőr mellett a helyi születésű írónak, Gergely Mihálynak az emlékszobája is itt található
    • Varbói kiskör – a túra a tó mellől indul, és érinti a Bükk közeli kirándulóhelyeit

    Radostyán – Tájház

    A Tájház kiállítása sem mehet el a templom értékei mellett, bár a fő témája a paraszti életmód. A völgy kendertermő vidék volt, így hangsúlyt kap a szövés-fonás, és természetesen a völgy minden településére jellemző pincekultúra. (A radostyáni pincék nagy részét ma is használják, melyek falát a tokajihoz hasonló nemes penész borítja.) Az enteriőrrészlet pedig a jómódú gazdák életstílusába is bepillantást enged.
    (Radostyán, Petőfi S. u. 5.)

    Ajánljuk még Radostyánban:
    • Motorikpark – az eszközök elsősorban az egyensúlyt fejlesztik
    • Műemléktemplom és harangtorony – két eredeti festett mennyezetkazettát a gyülekezeti házban őriznek
    • Radostyán–Sajószentpéter–Radostyán körtúra – több természetes kilátóponttal rendelkezik, és számos látnivalót érint

    Sajólászlófalva – Csigakő-ház

    Sajólászlófalva a Szent László-kultuszhoz kapcsolódóan kaphatta nevét, bár ezzel az alakkal nem találkozunk története során. Határához nagy kiterjedésű erdő tartozik, kevés szántóföldje túlnyomórészt dombokon fekszik. A barnaszénmező kis mélységben rejtőzik alatta. A föld, egészen pontosan a földtörténet kínálja a geológusokat is szép számmal vonzó értékét, a „csigaköveket”. 

    A templom és a Csigakő-ház közötti út folytatásaként az erdőbe vezető mélyút is könnyen megmutatja az egykor a vidéket borító Pannon-tenger idejéből származó híres „csigaköveket”. Ezek valójában a mai osztriga kagylók őseinek a „páncéljai”. A kiállításban nemcsak ezekről lehet többet megtudni: mivel a régi iskolaépületben járunk, megemlékezik a tárlat a vidéki oktatásról, valamint a település híres szülöttéről, Egressy Gábor színművészről is.
    (Sajólászlófalva, Hunyadi u. 14.)

    Ajánljuk még Sajólászlófalván:
    • Motorikpark – az eszközök elsősorban a pontos, biztos lépéstechnikát fejlesztik
    • Sajólászlófalva kiskör – a kirándulás érinti a csigakövek egyik lelőhelyét is

    Kondó – Bányász emlékház

    Kondó településről már 1275-ből, első templomáról 1343-ból is találunk dokumentumot. A hegyek és az erdő lábához húzódott község életét századokon át a föld: az erdészet, a szántóföldi növénytermesztés, a méhészet, szőlő- és gyümölcstermelés határozta meg. Az ipar fejlődésével azonban egyre több szénre lett szükség, és ez a 20. századra átformálta a Pitypalatty-völgy, és benne Kondó életét.

    A Bányász Emlékház ezt a megváltozott életet eleveníti fel. Aknák, bányavasút, lójárgány – és ezek mellett, elsősorban a bányászok élete. A kiállítás hangulatában azt az időszakot idézi meg, amikor a második világháború után nagy szükség lett szénre, így bányászra, így a nehéz munkát magas bérrel kezdték honorálni. A kiemelkedő kereset reményében az egész országból jöttek a munkavállalók, akiknek egy része ide házasodott, itt is maradt Kondón. Az anyagi jólét látható jeleként a régi házak mellett kétszintes, fürdőszobás lakóépületek emelkedtek, új utcák létesültek. De a régebbi házak otthonai is megváltoztak: hamar megjelentek a modern bútorok, a korszerű berendezések, például rádiók, televíziók.
    (Kondó, Kossuth u. 1–3.)

    Ajánljuk még Kondón:
    • Bányák nyomában – a kirándulás a Digitális Vándor applikációjában tanösvénnyé bővül
    • Pincesor – a domboldalba mélyített pincék épített bejáratai, apró pinceházai különleges hangulatúak, ugyanakkor nagyszerű kilátás nyílik előlük a völgyre
    • A Bányász Emlékháztól induló kerékpáros erdei túra a Varbói-tóig

    Sajószentpéter – Borászati kiállítás

    Szőlészeti-borászati témákban ritkábban emlegetik Sajószentpétert. Pedig bőven termett itt a szőlő és született a bor a Pipiske oldalába vágott pincesorok gyomrában. Sőt, úgy tűnik – Hajdu Imre Nekem nem térkép e táj című megyekalauzában olvashatjuk ezt –, a máig ismert legrégebbi magyar nyelvű, borászati írásos emlék Sajószentpéterről származik 1403-ból! A Pipiske-domb oldalában, az egyik hangulatos pincében berendezett kis kiállítás helyben megőrzött borászati eszközök és információs tablók segítségével kalauzolja a látogatókat, egyben erősítve: a bortermelés kultúra, a fogyasztása közösségi esemény, tehát mindenképpen érték.

    Ajánljuk még Sajószentpéteren:
    • Kilátás a völgyre – a Pipiske-kilátó közel teljes körpanorámája mellett a körülötte fekvő piknikelőhely is a vonzerő része
    • Pincesor – a domboldalba mélyített pincék épített bejáratai, apró pinceházai különleges hangulatúak
    • Motorikpark a Harica játszótéren – kirándulás előtt fontos a lépésbiztonság erősítés, és a szórakoztató családi program is 
    • Fűzfa tanösvény – megismerhetjük a Sajó-völgy állat- és növényvilágát, miközben nemcsak kirándulunk, de telepített szabadtéri eszközöket is kipróbálhatunk.
    • Gótikus eredetű református templom – támpillérekkel, mérműves ablakokkal, belül festett mennyezetkazettákkal
    • Lévay József szülőháza – a költő, műfordító, borsodi alispán szülőházában emlékkiállítást rendeztek be.